Kanalizačná prípojka k nehnuteľnosti – ako postupovať
Po dokončení výstavby hlavnej kanalizačnej siete v obci môže nasledovať budovanie kanalizačných prípojok jednotlivých nehnuteľností, pričom každý žiadateľ musí spĺňať postupy a technické požiadavky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu:
1. Žiadateľ – vlastník nehnuteľnosti alebo iná osoba poverená vlastníkom nehnuteľnosti podá na stavebný úrad v Lipovci „Ohlásenie drobnej stavby“ (10€ poplatok), pričom samotné tlačivo Vám prikladáme k tomuto listu upravené pre potreby ohlásenia výstavby kanalizačnej prípojky.
2. Stavebný úrad po prijatí kompletnej žiadosti, ktorá obsahuje všetky prílohy a dokumentácia spĺňa všetky potrebné požiadavky vydá písomné stanovisko k žiadosti.
3. Žiadateľ sa môže pripojiť na verejnú kanalizáciu až po jej uvedení do prevádzky, len na základe súhlasného stanoviska obce a až po uzatvorení písomnej zmluvy o odvádzaní odpadových vôd uzatvorenej s prevádzkovateľom verejnej kanalizácie (Turčianska vodárenská, a.s., ďalej len „TURVOD“) na základe Žiadosti o zriadenie pripojenia verejnú kanalizáciu (VK).
VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE
- Vlastník nehnuteľnosti, na ktorej vznikajú odpadové vody, je povinný pripojiť nehnuteľnosť na verejnú kanalizáciu a splniť technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu a uzatvoriť zmluvu o pripojení s prevádzkovateľom verejnej kanalizácie.
- V prípravnom procese pred samotným budovaním kanalizačnej prípojky odporúčame osloviť autorizovanú osobu, ktorá Vám spracuje a dodá projektovú dokumentáciu k Ohláseniu drobnej stavby. Pravdepodobne sa tak vyhnete prípadnému zamietavému stanovisku k nesprávne spracovanému Ohláseniu, dokumentácii a technickému riešeniu.
- Žiadateľ zodpovedá za vysporiadanie všetkých vlastníckych a spoluvlastníckych vzťahov súvisiacich s kanalizačnou prípojkou. Prevádzkovateľ odporúča kanalizačnú prípojku zapísať ako vecné bremeno do katastra nehnuteľností, čím je možné vyhnúť sa budúcim problémom príp. súdnym sporom súvisiacim s prípojkou.
- Pred uzatvorením zmluvy o odvádzaní odpadových vôd pracovníci Prevádzkovateľa – TURVODU – kontrolujú a posudzujú technický stav a vyhotovenie každej jednej novej prípojky nehnuteľnosti. Vlastník nehnuteľnosti k podaniu Žiadosti o zriadenie pripojenia na verejnú kanalizáciu predkladá Prevádzkovateľovi kompletnú dokumentáciu prípojky tiež.
- Prevádzkovateľ je oprávnený:
- požadovať od žiadateľa, aby na vlastných zariadeniach vykonal na vlastné náklady nevyhnutné úpravy, ktoré sú potrebné na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku verejnej kanalizácie, inak žiadateľ zodpovedá za škodu, ktorú tým spôsobil,
- rozhodovať o technickom riešení, umiestnení a parametroch kanalizačnej prípojky, o mieste a spôsobe jej pripojenia na verejnú kanalizáciu, o umiestnení a technických podmienkach osadenia meradla na kanalizačnej prípojke a o umiestnení kanalizačnej šachty.
- Vlastníkom kanalizačnej prípojky je osoba, ktorá zriadila kanalizačnú prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným prevádzkovateľom.
- Povinnosti vlastníka kanalizačnej prípojky je zabezpečiť, aby kanalizačná prípojka bola vodotesná a vybudovaná tak, aby nedošlo k zmenšeniu prietokového profilu verejnej kanalizácie, do ktorej je zaústená.
- Najmenší dovolený sklon kanalizačnej prípojky a DN 150 je 2%, DN 200 je 1%.
- Kanalizačná prípojka musí byť čo najkratšia, priama, v jednom sklone, z jedného druhu materiálu a rovnakého profilu (svetlosti).
- Kanalizačné prípojky môžu byť z plastových materiálov ako PVC, PP a PE. Iný materiál je možné použiť len v súlade s platnými STN pri zabezpečení 100% vodotesnosti samostatných rúr a spojov.
- V prípade nepriaznivých výškových pomerov sa nehnuteľnosť napojí na verejnú kanalizáciu výtlačným potrubím a odpadovú vodu dopravuje do revíznej kanalizačnej šachty prečerpávaním cez zriadenú domovú čerpaciu stanicu (čerpaciu šachtu) odpadových vôd.
- Do verejnej kanalizácie je zakázané vypúšťať obsah žúmp, septikov a odpadové vody z domových čistiarní. Taktiež sa do verejnej kanalizácie nesmie vypúšťať voda z povrchového odtoku (voda z atmosférických zrážok), drenážna voda, priesaková voda, alebo iná balastná voda, ktorá by narieďovala splaškovú odpadovú vodu a hydraulicky zaťažovala stokovú sieť.
- Kanalizačné potrubie musí byť priamo napojené od nehnuteľnosti až do revíznej kanalizačnej šachty. Potrubie nesmie byť prerušené. To znamená nie prerušene do žumpy a odtiaľ vývodom do kanalizácie, žumpy musia byť vyradené z prevádzky.
Napojenie Vašej nehnuteľnosti si dobre premyslite, poraďte sa s odborníkmi a správne naplánujte, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam a zbytočne zdĺhavému procesu vybavovania.